Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dąbrówka rozłogowa

Ajuga reptans
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dąbrówka rozłogowa pochodzi z Północnej części Afryki (z Algierii i Tunezji). Obecnie popularna jest także w Azji oraz Europie. W Polsce jest bardzo często sadzona w ogrodach. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Dąbrówka rozłogowa - opis

Dąbrówka rozłogowa jest mało wymagającą okrywową byliną z nadziemnymi rozłogami. Jest zaliczana do roślin półzimozielonych. Ma płożący się, kępiasty pokrój. Zazwyczaj osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Łodyga dąbrówki rozłogowej jest prosta, pojedyncza, w połowie i w górnej części lekko owłosiona. Jajowatego kształtu, ciemnozielone, niekiedy karbowane liście są zebrane w rozetę. Niektóre odmiany mają liście w kolorze purpurowym.
Okres kwitnienia dąbrówki rozłogowej rozpoczyna się w maju, a kończy w sierpniu. Dzwonkowate, lekko owłosione, niebieskofioletowe (u odmian także białe lub różowe) kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany osadzone na szczytach pędów, przeważnie po 12 w okółku. Dąbrówka jest roślina miododajną. Jesienią na roślinie pojawią się owoce - jajowate rozłupki z nasionkiem w środku.

Ciekawe odmiany dąbrówki rozłogowej:

  • 'Alba' – odmiana o kwiatach białych,
  • 'Tricolor' – o liściach w kolorze purpurowym z lekkimi żółtymi przebarwieniami,
  • 'Cameleon' - odmiana o liściach ciemnozielonych z czerwonymi i żółtymi przejaśnieniami,
  • 'Atropurpurea'- o liściach wiśniowopurpurowych,
  • 'Burgundy Glowe' – o liściach zielono-różowo-purpurowych z kremowymi plamami,
  • 'Multicolor' – o liściach zielonopurpurowych z dodatkiem różowego, kremowego i rdzawego,
  • 'Variegata' – o liściach zielonych, biało obrzeżonych.

Dąbrówka rozłogowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Dąbrówka rozłogowa jest łatwa w uprawie. Lubi miejsca półcieniste, a nawet zupełnie zacienione i ciepłe. Podłoże powinno być świeże, zasobne w próchnicę, przepuszczalne, przewiewnie, wapienne i wilgotne. Przy łagodniejszych zimach dąbrówka będzie ozdobna przez cały rok. Roślina bywa atakowana przez mszyce przy zbyt suchym podłożu lub przez choroby grzybowe, gdy podłoże jest zbyt wilgotne.
Raz na jakiś czas (najlepiej na wiosnę) warto w uprawie dąbrówki zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy. Rozmnaża się przez podział kęp późnym latem lub jesienią, roślina bardzo szybko się ukorzenia.

Jesienne rozmnażanie i odmładzanie bylin i warzyw wieloletnich >>>

Dąbrówka rozłogowa - zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa to doskonała roślina okrywowa. Szybko się rozrasta, tworząc zwarty kobierzec ciemnozielonych, błyszczących liści, więc trzeba dbać, by nie zagłuszała innych rosnących w sąsiedztwie roślin. Porasta podłoże i chroni glebę przed osuwaniem się i erozją. Nadaje się do obsadzania powierzchni pod krzewami i drzewami. Można ją wykorzystać na skalniaki bądź jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Toleruje wilgotne podłoże, dlatego warto wykorzystać ją przy obsadzaniu brzegu stawu lub oczka wodnego. Może być również ozdobą balkonu lub tarasu, gdyż nadaje się do uprawy w pojemnikach czy donicach, także w kompozycjach z innymi roślinami.

Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>>

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.