Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Delosperma

Delosperma
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletoworóżowa, czerwona, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Delosperma, znana też pod nazwą przypołudnik lub słonecznica, to pochodząca z Afryki niewielka bylina sukulentowa, dorastająca do 5-20 cm wysokości. Roślina tworzy rozłożyste kępki szerokości 20-30 cm. Jej wałeczkowate, mięsiste liście mają intensywnie zieloną lub szarozieloną barwę i gęsto pokrywają rozgałęzione, płożące się pędy.
Delosperma kwitnie późną wiosną (koniec maja-czerwiec) i kwitnie nieprzerwanie aż do jesieni. Jej niewielkie kwiaty, przypominające wyglądem kwiaty astrów krzaczastych, pojawiają się na pędach bardzo licznie i w zależności od gatunku lub odmiany mają barwę białą, kremową, żółtą, czerwoną, pomarańczową lub różowo-fioletową. Charakterystyczną cechą kwiatów jest wrażliwość na światło, ponieważ ich kielichy otwierają się tylko w dni słoneczne, natomiast pozostają zamknięte nocą i podczas pochmurnej pogody.

W Polsce uprawiane są głównie dwa gatunki z tego rodzaju:

  • Delosperma nubigenum dorastająca do 5-10 cm wysokości i posiadająca żółte kwiaty,
  • Delosperma cooperii osiągająca podobną wysokość, ale posiadająca kwiaty w kolorze fioletoworóżowym.

Pierwszy z gatunków dobrze znosi zimę i wytrzymuje spadki temperatur do około -20 st. C, drugi natomiast jest delikatniejszy i może przemarzać już przy temperaturze -10 st. C, dlatego wymaga zimowego okrycia.
Uprawa delospermy nie jest trudna, o ile roślina ma zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Podobnie jak inne sukulenty, delosperma wymaga ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska uprawy. Oczekuje również przepuszczalnego i lekkiego podłoża, najlepiej z dodatkiem żwiru lub gruboziarnistego piasku. Jest gatunkiem odpornym na suszę, źle natomiast znosi nadmiar wilgoci, który jest dla niej szczególnie groźny w okresie zimowym.
W naszym klimacie delosperma z trudem zawiązuje nasiona, za to doskonale rozmnaża się wegetatywnie, za pomocą łatwo ukorzeniających się sadzonek pędowych. Ze względu na swoją odporność na suszę, delosperma znakomicie nadaje się do uprawy na skalnikach, skarpach i murkach. Przez całe lato wspaniale kwitnie, dlatego może być też wykorzystana jako barwny akcent słonecznej, suchej rabaty. Delosperma jest też doskonałą rośliną pojemnikową i może być uprawiana z innymi roślinami odpornymi na suszę lub z sukulentami np. rozchodnikami, eszeweriami czy rojnikami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.