Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Lejcesteria piękna

Leycesteria formosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lejcesteria piękna to niezwykle ozdobna roślina, która pochodzi z południowo-wschodnich Chin oraz Himalajów. W Polsce jest praktycznie nieznana. Należy do rodziny Przewiertniowate (Caprifoliaceae). Nazwa gatunkowa formosa pochodzi od łacińskiego słowa piękny, przystojny.

Lejcesteria piękna - opis

Lejcesteria piękna to roślina o ciekawej budowie - z botanicznego punktu widzenia jest to podkrzew, ponieważ dolne części pędów drewnieją. U nas - z racji klimatu - lejcesteria uznawana jest za bylinę, dorasta do 1-2 m wysokości. Ma wyprostowany pokrój. Pędy są puste w środku, po około pięciu latach pędy zamierają. Zielone liście mają sercowaty kształt, są lekko wydłużone, do 15 cm długości, o ząbkowanych brzegach.
Lejcesteria piękna kwitnie od czerwca nawet do września (w zależności od warunków pogodowych). Niepozorne białe kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, są zebrane w zwisające, kłosowate kwiatostany. Główną ozdobą rośliny są jednak nie kwiaty, ale purpurowe listki podkwiatowe, które otaczają kwiaty. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - jadalne, ciemnopurpurowe, błyszczące jagody, które nadal są otoczone przez purpurowe listki podkwiatowe. Owoce mają gorzki, czekoladowy smak. Wewnątrz nasion znajdują się jasnobrązowe nasiona. Kwiaty długo pozostają na roślinie, a owoce szybko dojrzewają. Dlatego w jednym czasie w gronie mogą być i kwiaty, i owoce.
Lejcesteria piękna jest chętnie odwiedzana przez pszczoły i ptaki.
Ciekawą odmianą jest brytyjska 'Golden Lanterns' o żółtozielonych liściach i dość niski wzroście.

Lejcesteria piękna - warunki uprawy

Lejcesteria piękna wymaga miejsca słonecznego lub lekko półcienistego, osłoniętego od wiatrów. Im więcej słońca, tym lepsze kwitnienie. Rośnie praktycznie na każdej glebie, jednak najlepiej w podłożu żyznym, przewiewnym i umiarkowanie wilgotnym. Dość dobrze znosi niskie temperatury, nawet gdy przemarznie, dość szybko odrasta.

Lejcesteria piękna - pielęgnacja

Podczas całego okresu wegetacji roślinę należy regularnie podlewać. Lubi zasilanie nawozami organicznymi, zwłaszcza kompostem na wiosnę. Jesienią roślinę należy skrócić na wysokość maksimum 5 oczek - taki zabieg dobrze wpływa na dalszy rozwój. Młode egzemplarze lepiej okrywać na zimę agrowłókniną i kopczykować dolną część łodygi.
Lejcesterię rozmnaża się przez nasiona (jednak jest to proces dość skomplikowany: nasiona wymagają stratyfikacji, kiełkują nawet rok) bądź przez sadzonki zielne półzdrewniałe i zdrewniałe.

Lejcesteria piękna - zastosowanie

Lejcesteria piękna jest u nas mało popularna, warto jednak wprowadzać ją do ogrodów ze względu na jej walory ozdobne. Dobrze prezentuje się na tle zimozielonych roślin. Tworzy ciekawą kompozycję kolorystyczną w ogrodzie. Można ją również uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.