Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pierwiosnek gruziński

Primula juliae
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: liliowa, różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek gruziński pochodzi z Kaukazu. W Polsce jest popularny, chętnie sadzony w gruncie i uprawiany w doniczkach. Został odkryty w 1900. Jej łacińska nazwa Primula juliae pochodzi od odkrywczyni pierwiosnka Julii Młokosiewicz, córki polskiego botanika i zoologa Ludwika Aleksandra Młokosiewicza. Roślina należy do rodziny pierwiosnkowate (Primulacaea).

Pierwiosnek gruziński - opis

Pierwiosnek gruziński to niska bylina o kępiastym pokroju. Osiąga od 5 do 15 cm wysokości. Jajowato-sercowate, błyszczące, mocno karbowane w kolorze zielonym liście wyrastają w postaci rozety. Okres kwitnienia przypada od marca do maja. Kwiaty umieszczone są na niewielkich łodyżkach, przyjmują barwę różową, liliową lub fioletową z żółtym oczkiem. Można też, choć bardzo rzadko, spotkać odmiany o kwiatach białych. Przeważnie posiadają pięć płatków. Pierwiosnek gruziński często tak obficie kwitnie, że zakrywa wszystkie liście, tworząc niskie kępki. Roślina wytwarza rozłogi.

Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek gruziński - warunki uprawy

Uprawa pierwiosnka gruzińskiego nie jest prosta, roślina wymaga bowiem określonych warunków stanowiskowych i glebowych. Lubi miejsce chłodne, półcieniste lub cieniste. Jeżeli umieścimy ją w miejscu słonecznym, nie wolno zapomnieć o regularnym i obfitym podlewaniu. Podłoże powinno być żyzne, próchniczo-gliniaste, stale wilgotne, najlepiej o odczynie obojętnym. Niestety, roślina jest bardzo wrażliwa na mróz, nawet niewielkie przymrozki mogą się przyczynić do jej śmierci.

Pierwiosnek gruziński - pielęgnacja

Nawożenie mineralne pierwiosnka gruzińskiego nie jest konieczne, lepiej raz na jakiś czas zastosować nawożenie organiczne (kompostem). Roślina nie jest mrozoodporna i wymaga dobrego okrycia na zimę. Jeżeli obserwujemy, że roślina słabiej kwitnie, to znak że ma za mało miejsca do wzrostu i zaczyna się starzeć. Aby odmłodzić okaz, należy go rozsadzić. Pierwiosnek rozmnaża się przez podział rośliny, zaraz po kwitnieniu.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: prymulki. Jak dbać o prymule w domu?

Pierwiosnek gruziński - zastosowanie

Roślina znakomicie nadaje się na skalniaki oraz do sadzenia w cienistych miejscach przy murkach, ogrodzeniach czy żywopłotach. Ładnie wygląda na rabatach ogrodowych, tworząc na przykład ich obwódki. Można też sadzić go nad brzegami oczek wodnych.

Pierwiosnek gruziński nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach. Należy tylko pamiętać, by przez zimę przechować go w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.