Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rogownica kutnerowata

Cerastium tomentosum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: szara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rogownica kutnerowata rośnie dziko w górach półwyspu Apenińskiego. Szarosrebrzyste pędy i liście pokryte są kutnerem (drobne włoski), co powoduje, że sprawiają wrażenie omszonych. Rozrasta się szybko, tworząc duże poduchy płożących pędów. W okresie kwitnienia pokrywa się drobnymi białymi kwiatami. Jest doskonałą rośliną zadarniającą, wytrzymałą i odporną na suszę.

Rogownica kutnerowata nie ma szczególnych wymagań: rośnie na średnio żyznych glebach ogrodowych, dobrze znosi suszę, ale wymaga pełnego nasłonecznienia. Nadaje się do ogródków skalnych, na murki, skarpy, obwódki. Jest efektownym tłem dla roślin iglastych i cebulowych. Jej odmiana Cerastium tomentosum var. columnae ma bardziej srebrzyste liście i jest mniej ekspansywna od formy typowej. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.