Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Turzyca Buchanana

Carex buchananii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: czerwonobrunatna
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Turzyca Buchanana to atrakcyjna cały rok bylina, dorastająca do 40–60 cm wysokości. Jak wszystkie turzyce należy do rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Tworzy gęste kępy dekoracyjnych, zimozielonych, bardzo cienkich łukowato wygiętych liści o czerwonobrunatnym kolorze, które wyglądają, jakby były zaschnięte (szczególnie zimą).

Turzyca Buchanana – warunki uprawy

 

Turzyca Buchanana, podobnie jak inne gatunki turzyc, nie jest rośliną wymagającą. Najlepsza dla niej jest gleba wilgotna, ale dobrze zdrenowana, choć poradzi sobie nawet na glebie suchej. Stanowisko dla turzycy Buchanana powinno być słoneczne lub półcieniste, zawsze jednak osłonięte od wiatrów.
Roślina nie jest w pełni mrozoodporna – dobrze jest okryć ją na zimę (warstwą kory, suchych liści lub torfu).

Wiosną należy ściąć stare liście – pobudzi to roślinę do wzrostu, poprawy zdrowotności oraz poprawi jej wygląd.
>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Turzyca Buchanana – zastosowanie

Turzycę Buchanana można sadzić na rabatach, wrzosowiskach, skalniakach lub nad zbiornikami wodnymi (na przykład przy brzegu ogrodowego oczka wodnego). Chętnie jest wykorzystywana w założeniach naturalistycznych i rustykalnych. Doskonale prezentuje się w połączeniu z trawami ozdobnymi, ale także z kwitnącymi roślinami jednorocznymi. To dobra roślina okrywowa. Najlepiej sadzić ją w grupach. Nadaje się również do uprawy pojemnikowej – ładnie prezentuje się m.in. w kompozycjach z kwitnącymi sezonowymi roślinami balkonowymi.

>>Przeczytaj też: Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki traw wybrać

Poznaj inne trawy ozdobne:


Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.