Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Zawciąg nadmorski

Armeria maritima
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: półkolisty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawciąg nadmorski należy do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Rośnie dziko na wybrzeżach morskich północnych rejonów Europy. Ta zimozielona bylina dorasta do 15-25 cm wysokości, tworzy kępy wąskich trawiastych liści. Rozrasta się za pomocą kłączy, z czasem tworząc gęsty dywan.

Drobne purpuroworóżowe kwiaty zebrane są w główkowate kwiatostany i wyrastają na szypułkach wysokości do 20 cm. Pojawiają się od maja do września (przy sprzyjającej pogodzie nawet do października), ale główne natężenie przypada na czerwiec. Po 3-4 latach kępa kwitnie coraz słabiej i stopniowo zamiera.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

Zawciąg nadmorski – uprawa i rozmnażanie

Zawciąg nadmorski najlepiej rośnie na glebach lekkich i suchych, na stanowiskach nasłonecznionych. Gatunek rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną lub przez podział rozrośniętych kęp przed lub po kwitnieniu, a odmiany jedynie przez podział. Aby ułatwić kiełkowanie dobrze jest  przed wysiewem moczyć nasiona w ciepłej wodzie (około 8 godzin). Gdy słabnie kwitnienie, a kępy zamierają, trzeba je odmłodzić - wykopać, usunąć martwe części i posadzić w nowym miejscu. Zalecane odległości sadzenia to 25–30 cm. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza roślinę do  kwitnienia. Dobrze rośnie na wietrznych stanowiskach i znosi suszę.

Zawciąg nadmorski – zastosowanie

Ta niska, mało wymagająca i odporna roślina doskonale nadaje się do ogrodu skalnego, do obsadzania murków kwiatowych, na obwódki, oraz rabaty wielogatunkowe. Można ją wykorzystywać do zadarniania niewielkich powierzchni, a także do obsadzania skarp. Nadaje się też na zielone dachy ekstensywne.

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. ZDJĘCIA

Zawciąg nadmorski – odmiany

W kompozycjach ogrodowych warto wykorzystywać nie tylko gatunek, ale tez odmiany, różniące się barwą kwiatów, odpornością na niesprzyjające warunki, pokrojem rośliny.

  • ‘Alba’ - odmiana o białych kwiatach. Wyróżnia się piękną, ciemnozieloną barwą ulistnienia. W przeciwieństwie do pozostałych odmian zawciągu, liście są bardziej odporne na niesprzyjające warunki - szczególnie zimą, dlatego rośliny tej odmiany zachowują świeżo zielone ulistnienie aż do wiosny i nadają się bardziej niż inne odmiany do zadarniania niewielkich powierzchni,
  • ‘Duesseldorfer Stolz’ - silniej rośnie, kwitnie długo i obficie, kwiaty czysto różowe,
  • 'Glory of Holland' – kwiaty jasnoróżowe, tworzy zwarte kępy,
  • ‘Rosea’ -intensywnie różowe kwiaty zebrane są w główkowate kwiatostany na wysmukłych szypułkach (wysokości do 20 cm), kwitnie od maja do września,
  • ‘Splendens’ - kwiaty karminoworóżowe w dużych główkach,
  • ‘Rubrifolia' – kwiaty żywo różowe, liście purpurowo nabiegłe, brązowiejące jesienią,
  • 'Little Penny' – kwiaty różowe, osadzone nisko nad liśćmi.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.