Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szafirek groniasty

Muscari botryoides
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szafirek groniasty to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych Asparagaceae. W środowisku naturalnym występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w Azji. Bylina wytwarza niewielkie cebule (5-6 cm w obwodzie). Dorasta do 20 cm wysokości i ma wzniesiony pokrój. Liście szafirka groniastego są zielone, wąskie i dość długie. Największą ozdobą rośliny są groniaste kwiatostany, składające się z wielu drobnych kwiatów niebieskiego, fioletowego lub białego koloru. Szafirek groniasty kwitnie od kwietnia do maja.

Szafirek groniasty jest rośliną łatwą w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach lekko zacienionych, osłoniętych od zimnych wiatrów. Najlepsze dla szafirka groniastego jest podłoże żyzne i przepuszczalne, jednak roślina toleruje również słabsze typy gleb. Cebule wykopuje się i przesadza w czerwcu, gdy nadziemna część zaschnie po kwitnieniu. Roślina może zimować również w gruncie. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul, zwykle jednak wynosi 6-8 cm. Szafirek z reguły nie wymaga podlewania. Przed i w czasie kwitnienia warto zasilić go dawką nawozu (np. wieloskładnikowego). Szafirki rozmnaża się przez podział cebul lub oddzielanie cebulek przybyszowych.

Szafirek groniasty nadaje się do tworzenia niskich, wielogatunkowych rabat wiosennych. Ze względu na nieduże wymagania glebowe znakomicie sprawdzają się na skalniaki. Najlepiej prezentuje się posadzony w większych grupach. Szafirki nadają się także do uprawy pojemnikowej.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.