Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Aloes zwyczajny

Aloe vera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Aloes zwyczajny to najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu uzyskania surowca do wytwarzania różnych produktów leczniczych i kosmetycznych.

Aloes kwiat

Aloes zwyczajny jest sukulentem, nadaje się do uprawy jako roślina doniczkowa. Tworzy rozetę liści: grubych, mięsistych, o mieczowatym kształcie. Na brzegach liści wyrastają kolce. Po przekrojeniu liścia w poprzek widoczny jest galaretowaty, zielonawy miąższ i sącząca się z kanalików skóry żółta ciecz - aloina

>>Przeczytaj też: Aloes: uprawa w domu, właściwości lecznicze i zastosowanie aloesu

Aloes zwyczajny uprawa

 


Aloes zwyczajny potrzebuje zawsze dodatniej temperatury (zimą 8–10 st. C, latem 20–25 st. C). Roślina dorasta do około 60 cm wysokości. Najlepiej postawić ją w miejscu nasłonecznionym - roślina potrzebuje dużo światła! Niedobór światła powoduje, że liście wyciągają się i są małe, a roślina staje się nieatrakcyjna.
Od wiosny do jesieni aloes należy regularnie podlewać, pamiętając, że roślina nie lubi nadmiaru wody, podłoże nie może więc być stale mokre. Co dwa tygodnie aloes należy nawozić płynnym nawozem. Zimą podlewanie ograniczyć i zaprzestać nawożenia.

Aloes rozmnażanie

Aloes zwyczajny można rozmnażać przez odrosty korzeniowe, które odcinamy od rośliny macierzystej. Można tez rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych.Młode, ukorzenione egzemplarze sadzi się do lekkiej, przepuszczalnej ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem i gliną lub w gotowe podłoże dla kaktusów.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.