Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Anturium Andreego

Anthurium andreanum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Anturium doniczkowe

Anturium Andreego to popularna roślina doniczkowa przeznaczona do ozdoby wnętrz. Kwiaty różnych odmian anturium uprawianego w szklarniach są niezwykle popularne jako kwiaty cięte.

Anthurium Andreanum

Anturium Andreego osiąga 50–70 cm wysokości. Ma skrócone pędy, wyrastające z węzłów korzenie przybyszowe są w górnej części odkryte i podpierają wydłużający się pęd (łatwo się łamią). Liście podłużnie sercowate, osiągające nawet 30–40 cm długości, są osadzone na ogonkach takiej samej długości jak blaszka liściowa.

Kwiat anturium

Częścią ozdobną anturium Andreego jest osadzona na długim pędzie pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, sercowata, o pęcherzykowatej powierzchni i w zależności od odmiany przybiera różne barwy. Kolba ma 6–10 cm długości, jest prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone kwiaty obupłciowe, które mają bardzo silnie zredukowany okwiat. Kwiaty anturium pojawiają się głównie od lutego do czerwca, ale pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok.

Jak pielęgnować anturium

Kwiaty doniczkowe anturium Andreego uprawia się w podłożu lekkim, próchniczym, przepuszczalnym, o pH 4,5–5,5 (można użyć ziemię do storczyków). Do wzrostu wymaga temperatury 22–24 st.C, ciepłego podłoża (25 st.C), rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza.

Anturium – podlewanie

Od września rośliny przechodzą w okres spoczynku, temperaturę należy wtedy obniżyć do 15–18 st.C, ograniczyć podlewanie i zwiększyć dostęp światła.

Anturium – przesadzanie

Rozmnażanie anturium można wykonać przez podział roślin podczas przesadzania starszych roślin po kwitnieniu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (19)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.