Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Araukaria wyniosła

Araucaria excelsa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Araukaria doniczkowa

Araucaria wyniosła (Araucaria excelsa - A. heterophylla) jest rośliną wiecznie zieloną, o liściach igiełkowatych, jedną z niewielu roślin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Pochodzi z wyspy Norfolk w południowej części Pacyfiku, gdzie odkryto ją w 1793 roku. W środowisku naturalnym tworzy okazałe drzewa do 60 m wysokości. Rośnie bardzo powoli, w mieszkaniach dorasta zazwyczaj do 150 cm wysokości.

Araukaria wyniosła

Boczne gałęzie rośliny rozmieszczone są na pędzie głównym poziomo, w regularnych okółkach. Jest niezwykle efektowną rośliną, najlepiej wygląda sama. Nie zaleca się uprawy araukarii w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, zwłaszcza, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 21 st. C. Nadaje się do widnych pomieszczeń nieogrzewanych bądź do oranżerii. W zbyt wysokiej temperaturze staje się podatna na porażenie przez wełnowce.

 

Araukaria pielęgnacja

Kupując araukarię wybieramy egzemplarz o obfitym, zielonym ulistnieniu, z igłami sprężystymi, bez śladów opadania na rozgałęzieniach dolnych okółków. Rośnie powoli – rocznie około 15 cm rocznie (przyrasta jeden okółek). Można  postawić ją przy oknie południowym, jednak latem trzeba ją chronić przed słońcem w południe. Najlepiej lubi stanowisko półcieniste, znosi dobrze miejsca zacienione, jeżeli od czasu do czasu zapewni się jej dobre światło. Dla araukarii zimą minimalna temperatura wynosi 5 st. C, maksymalna 13 st. C. Latem należy ja podlewać dwa razy w tygodniu, zimą najwyżej raz w tygodniu. Podlewać należy wodą miękką, niezawierającą wapnia. Latem zasilamy roślinę co 14 dni rozcieńczonym nawozem płynnym i zraszamy miękką wodą przynajmniej dwa razy w tygodniu (zimą raz w tygodniu, jeśli rośnie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem). Nie wolno używać preparatów nabłyszczających.

Przeczytaj też: Pielęgnacja araukarii

Młode araukarie przesadzamy co drugi rok. Gdy urośnie powyżej 1 m wysokości, pozostawiamy ją w tym samym pojemniku, zmieniając jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Obcinamy ogołocone z igieł, martwe gałązki.

Przeczytaj też o araukarii chilijskiej

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (18)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.