Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Gerbera miniaturowa

Gerbera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gerbera należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Do rodzaju gerbera należy około 50 gatunków, które w stanie dzikim rosną w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze, a także w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Nazwa gerbera pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugotta Gerbera.

W Polsce uprawia się w szklarniach gerberę Jamesona - głównie na kwiat cięty, ale także w doniczkach (rośliny w doniczkach są zazwyczaj mniejsze od roślin produkujących kwiaty cięte).

>>Przeczytaj też: Ciekawe bukiety z kwiatów ciętych – propozycje kwiatowych kompozycji

Termin i długość kwitnienia miniaturowych gerber zależy od odmiany. W warunkach domowych miniaturowa gerbera najczęściej traktowana jako roślina jednorazowa, którą wyrzuca się zaraz po zakończeniu kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Kwitnąca gerbera w doniczce

Gerbera doniczkowa uprawa i pielęgnacja

Gerbera lubi miejsca przewiewne, jasne, ale ze światłem rozproszonym, nie w pełnym słońcu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Podlewać należy średnio intensywnie, niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża.

Gerbera nie lubi zarówno nadmiaru wody w podłożu, jak i zbyt dużej wilgotności powietrza – staje się wtedy bardzo podatna na choroby grzybowe, głównie szarą pleśń, która łatwo atakuje kwiaty, liście i pąki. Nie znosi też nabłyszczania.

Jeśli gerbera jest traktowana jako roślina jednoroczna, nie trzeba jej nawozić. Jeśli przetrwa dłużej, stosujemy niewielkie dawki nawozów dla kwitnących roślin doniczkowych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.