Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kalanchoe Daigremonta = żyworódka

Kalanchoe daigremontiana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowo-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalanchoe Daigremonta, znana bardziej jako żyworódka, należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym występuje na wielu kontynentach – w rejonie klimatu tropikalnego. W domowej uprawie doniczkowej osiąga zazwyczaj 40-80 cm wysokości. Ma grube, mięsiste liście długości nawet do 20 cm o zielonym kolorze, z widocznym fioletowym lub brunatnym połyskiem. Kwiaty żyworódki są drobne i mają różowo-zieloną barwę. W uprawie domowej roślina kwitnie rzadko.

 

Żyworódka - uprawa

 

Żyworódka jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, Dobrze rośnie na parapetach wystawy wschodniej, zachodniej, a nawet południowej. Latem można przenieść ją do ogrodu. Lubi podłoża przepuszczalne, mało zasobne, suche, z dodatkiem piasku. Zaleca się ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki. Żyworódkę podlewa się rzadko, bowiem nadmiar wody jest dla rośliny bardziej szkodliwy niż krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Nawożenie żyworódki nie jest z reguły konieczne – roślina szybko rośnie bez dokarmiania. W razie potrzeby – przy sadzeniu w piaszczystym podłożu – można zastosować specjalistyczne nawozy dla kaktusów i sukulentów.
Żyworódka jest łatwa do rozmnażania. Drobne sadzonki pojawiają się w dużej grupie na brzegach liści. Gdy opadną, można je szybko ukorzenić w podłożu.

 

Kalanchoe Daigremonta - roślina ozdobna i lecznicza

Kalanchoe Daigremonta to interesująca roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz, szczególnie polecana dla osób początkujących i zapominalskich.

>>Przeczytaj też: Żyworódka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódkę uprawia się również ze względu na jej właściwości lecznicze. Zawiera znaczną ilość witaminy C i mikro- oraz makroelementów. To panaceum na wiele chorób, przydatne przy leczeniu anginy, kataru, bólu głowy, dolegliwości układu pokarmowego, oparzeń, trudno gojących się ran i wrzodów. Liście żyworódki mają smak podobny do szczawiu. Można dodawać je do sałatek, wytwarzać z nich sok lub przyrządzać okłady do stosowania zewnętrznego.

>>Przeczytaj też: Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.