Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Peperomia kędzierzawa

Peperomia caperata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: czerwona, srebrzysta, wielobarwna, bordowa, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Liście peperomii mogą mieć wiele kolorów: od zielonego przez srebrzysty, do czerwonego i bordowego, mogą być też pstrokate: biało-zielono-różowe. Niektóre odmiany kwitną – kwiaty są niepozorne.
Peperomia potrzebuje półcienistego stanowiska, z dala od bezpośredniego słońca, które może uszkadzać jej liście (płowieją, a pod wpływem ostrego słońca mogą ulec silnym poparzeniom). Podłoże do uprawy peperomii powinno być żyzne i przepuszczalne, może to być uniwersalne podłoże dla roślin. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody, kolejny raz, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie.
Peperomia nie znosi zalewania (dlatego po każdym podlewaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki), lubi jednak wysoką wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania, które może powodować plamy i zagniwanie jej silnie uwodnionych liści. Najlepiej roślinę postawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (tak, aby dno doniczki nie dotykało lustra wody) lub doniczkę wstawić do większej, a przestrzeń między nimi wypełnić stale wilgotnym torfem lub mchem, który należy często zraszać. Szczególnie ważne jest to zimą, przy szczególnie suchym powietrzu.

Peperomię zasila się niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Roślinę przesadza się, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Zabieg ten przeprowadza się wiosną. Przesadzać należy ostrożnie, by nie uszkodzić (połamać) delikatnych i kruchych liści.
Peperomię rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe około 2,5 cm długości, z kilkoma liśćmi szczytowymi. Ukorzeniamy je w wilgotnym podłożu z pomocą ukorzeniacza dla sadzonek zielnych, a po posadzeniu doniczkę okrywamy folią (by zwiększyć wilgotność powietrza). W ten sam sposób odmładzamy starsze rośliny, które dość silnie ogołacają się od dołu z liści. Należy to robić dość często, zwykle jest to konieczne już po dwóch latach uprawy.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.