Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Zaślaz = klonik pokojowy

Abutilon
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty, zwisający
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona, pstra
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, pomarańczowa, żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zaślaz, zwany klonikiem pokojowym, to popularna roślina egzotyczna, uprawiana w doniczkach ze względu na dekoracyjne liście oraz piękne kwiaty. Rodzaj Abutilon należy do rodziny ślazowatych i liczy ponad 100 gatunków, ale w uprawie spotyka się głównie dwa:

  • klonik mieszańcowy (łac. Abutilon ×hybridum),
  • klonik płożący (Abutilon megapotamicum).

Klonik mieszańcowy

Klonik mieszańcowy to dość wysoki krzew, który bez przycinania może dorastać nawet do 3 m wysokości. Ma duże, zielone lub pstre liście, przypominające liście klonu oraz delikatne, wzniesione, z czasem drewniejące pędy. Kwitnie niemal cały rok (podczas spoczynku słabiej), wydając pojedyncze, zwisające kwiaty, zbudowane z pięciu płatków korony ułożonych na kształt dzwoneczka. Najczęściej są one białe, żółte, różowe, pomarańczowe lub czerwone.

Klonik płożący

Klonik płożący to roślina o cienkich, wiotkich pędach i zwisającym pokroju, nadająca się głównie do uprawy w wiszących pojemnikach. W odróżnieniu od klonika mieszańcowego ma mniejsze liście oraz inną budowę kwiatów. Pojedynczy kwiat złożony jest z czerwonego kielicha, żółtych płatków korony oraz wyraźnie wystających ciemnych pręcików. Odmiany klonika płożącego mogą mieć kwiaty także w innych zestawieniach barwnych, np. odmiana 'Wisley Red' ma czerwone kielichy i pomarańczowe płatki.

Klonik - uprawa

Ojczyzną zaślazu są ciepłe rejony Ameryki, dlatego roślina ma dość szczególne wymagania uprawowe. W okresie wegetacyjnym (od marca do września) zaślaz wymaga stale wilgotnego podłoża (nigdy mokrego) oraz pokojowej temperatury, natomiast w czasie zimowego spoczynku woli umiarkowaną wilgotność i temperaturę 10-14 st.C. Przez cały rok zaślaz wymaga bardzo jasnego stanowiska, osłoniętego jednak przed bezpośrednim słońcem. Przed rozpoczęciem zimowego spoczynku oraz przed kolejnym sezonem wegetacyjnym pędy rośliny należy skrócić, dzięki czemu klonik zachowa ładny i zwarty pokrój.
Zaślaz można rozmnażać zarówno za pomocą sadzonek pędowych, jak i przez wysiew nasion. Latem kloniki najlepiej czują się na balkonie lub tarasie.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.