Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’

Sorbus x arnoldiana ‘Pink Veil’
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokostożkowy
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb ‘Pink Veil’ to odmiana mieszańca międzygatunkowego liściastego drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie umiarkowanie silnie. To niezbyt wysokie drzewo o szerokostożkowej koronie, osiągające 3–4 m wysokości. Ciemnozielone liście na pędach ułożone są skrętolegle, są pojedyncze, nieparzysto pierzaste, złożone z kilkunastu krótkoogonkowych, eliptycznych, całobrzegich listków. Jesienią liście żółkną, na zimę liście opadają.
Jarząb ‘Pink Veil’ zakwita w maju i kwitnie do czerwca. Kwiaty są białe, pachnące, pięciokrotne, drobne, pojedyncze, zebrane w wielokwiatowe baldachogrona na końcach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu jarząb zawiązuje dekoracyjne, jabłko kształtne, kuliste, drobne owoce o niespotykanej jasnoróżowej barwie, bardzo lubiane przez ptaki.
Jarząb ‘Pink Veil’ najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Jest wrażliwy na suszę oraz okresowe zalewanie, poza tym ma przeciętne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych kwitnie i owocuje obficiej, a owoce są silniej wybarwione. Dość odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 5a.
Jarząb ‘Pink Veil’ to doskonałe drzewo liściaste na tereny zieleni (zwłaszcza do nasadzeń w zieleni osiedlowej) i ogrodów przydomowych. Można go rozmnażać wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie w okresie spoczynku zimowego lub okulizację odmiany latem, na podkładkach (najczęściej stosowaną podkładką jest jarząb pospolity Sorbus aucuparia).

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.