Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Jarząb brekinia

Sorbus torminalis
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 15 m - 25 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb brekinia, podobnie jak jarząb mączny, rośnie w całej Europie, na Kaukazie, Afryce Północnej oraz w Azji Mniejszej. W Polsce w naturalnym środowisku można go spotkać w Karpatach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Jarząb brekinia - opis

Jarząb brekinia to drzewo o gęstej koronie i rozpostartych konarach. Roślina tworzy głęboki palowy system korzeniowy. Osiąga od 15 do 25 m wysokości. Blaszki liściowe są ząbkowane, a klapy zaostrzone, dolne klapy odstają pod kątem prostym. Już same liście są dużą ozdobą tego drzewa. Dodatkowo jesienią bardzo ładnie się przebarwiają na kolor czerwony, co więcej liście trzepoczące na wietrze wydają charakterystyczny dźwięk "brzęczenia".
Okres kwitnienia trwa od maja do czerwca. Białe kwiaty zebrane są w wyprostowane podbaldachy. Kuliste lub jajowate, umieszczone na długich szypułkach owoce, początkowo są czerwonożółte, potem brązowieją, pojawiają się na roślinie jesienią, są jadalne, można je spożywać zarówno na surowo, jak i w postaci przetworzonej (np. nalewek czy dżemów). Wewnątrz owoców znajdują się cztery nasiona.

>>Przeczytaj też: Jarzęby w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jarząb brekinia - warunki uprawy

Najlepiej posadzić drzewo w miejscu półcienistym. Na początku uprawy toleruje cień, jednak z czasem potrzebuje słońca. Jarząb brekinia lubi podłoże żyzne, przewiewne, bardzo dobrze rośnie na glebach wapiennych i gliniastych. Nie poleca się sadzenia drzewa na iłach i terenach podmokłych. Jest odporny na suszę, mróz oraz na choroby i szkodniki.

Jarząb brekinia - pielęgnacja

Jarząb brekinia nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uszkodzone lub chore pędy warto regularnie wycinać. Jeśli zależy nam na dużej ilości owoców, podczas upalnych okresów warto regularnie podlewać roślinę. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez odrosty korzeniowe.

Jarząb brekinia - zastosowanie

Jarząb brekinia był wykorzystywany do zalesiania gruntów porolnych. Sprawdzi się bardzo dobrze w ogrodach, dzięki nietypowym liściom zachwyci niejednego odwiedzającego. Dobrze się prezentuje np. w towarzystwie grabów, może być również tłem dla innych niższych roślin. Można go wykorzystać również w parkach, skwerach i alejkach miejskich.

Poznaj też:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.