Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jarząb szwedzki

Sorbus intermedia
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, lekko krzaczasty
Wysokość: do 18 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb szwedzki to drzewo, które pochodzi z Północnej Europy. W Polsce można go spotkać nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. W stanie dzikim można go spotkać na Pomorzu Zachodnim. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Jarząb szwedzki - opis

Jarząb szwedzki to mieszaniec jarzębu pospolitego, jarzębu mącznego i jarzębu brekinii. Jest wysokim krzewem lub średniej wielkości drzewa o wzniesionym, lekko krzaczastym pokroju i gęstej koronie. Dorasta maksymalnie do 18 m wysokości. Tworzy głęboki i silny system korzeniowy. Liście są pojedyncze, kształtu odwrotnie jajkowatego lub eliptycznego, pierzastowrębne i piłkowane. Wierzchnia strona liścia jest ciemnozielona, a dolna szara, filcowata, owłosiona.

Jarząb szwedzki kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są niewielkie, kremowobiałe, obupłciowe, zebrane na końcach pędów w gęste podbaldachy. Kwiaty posiadają mało przyjemny zapach. Latem pojawiają się na drzewie nieduże, kuliste, pomarańczowe kub czerwone owoce, zebrane w baldachowate owocostany.
Ciekawą odmianą jest wolno rosnąca 'Bronwers', która dorasta maksymalnie do 6 m wysokości.

Jarząb szwedzki - warunki uprawy

Jarząb szwedzki najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Nie jest wymagający co do gleby, jednak w podłożu o słabej jakości rośnie wolno. Śmiało mogą go uprawiać mało doświadczeni ogrodnicy. Najlepiej, gdy podłoże jest lekko zasadowe, żyzne i dość przewiewne. Drzewo jest odporne na spadki temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie

Jarząb szwedzki - pielęgnacja

Jarząb szwedzki nie wymaga długoletniego nawożenia. Tylko przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto wzmacniać roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem - najlepiej latem. Co roku należy wykonywać cięcie sanitarne, odpowiedni termin tego zabiegu to zima. Roślina rozmnaża się z nasion oraz przez sadzonkowanie i szczepienie.

Jarząb szwedzki - zastosowanie

Jarząb szwedzki idealnie sprawdza się jako gatunek miejski w parkach oraz w niedalekim sąsiedztwie ulic. Z racji tego, że drzewo jest średniej wielkości, będzie dobrym tłem dla innych roślin, a także źródłem cienia dla użytkowników ogrodu. Owoce jarzębu szwedzkiego są jadalne, bogate w witaminę C. Korona drzewa nie rozrasta się szybko, dlatego sprawdzi się nawet w małych ogrodach.

Poznaj inne:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.