Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Facelia dzwonkowata

Phacelia campanularia
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Facelia dzwonkowata należy do rodziny czerpakowatych (Hydrophyllaceae). Pochodzi z półpustynnych terenów Ameryki Północnej i Chile.

Facelia dzwonkowata – roślina miododajna

Facelia dzwonkowata jest rośliną jednoroczną. Tworzy rozetę szarozielonych, szorstkich liści, nad którymi górują sztywne, mocno rozgałęzione pędy kwiatowe, osiągające 20-30 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września, a jej niewielkie, ale bardzo liczne, dzwonkowate, intensywnie niebieskie kwiaty, zebrane są w baldachogrona. Jest rośliną miododajną – warto ją sadzić, bo nęci do ogrodu liczne owady zapylające.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Facelia dzwonkowata - uprawa

Nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, ale toleruje też półcień (powinna być oświetlona przez 7-9 godzin). Dobrze rośnie na każdej glebie, pod warunkiem, że jest ona przepuszczalna. Tam gdzie woda stagnuje facelia dzwonkowata będzie wygniwać. Aby obficie kwitła, warto zasilać ją kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi.

Facelię dzwonkowatą rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu i maju wprost do gruntu. Można też zrobić to wcześniej do pojemników lub doniczek torfowych, a gdy rozwiną się dwa liście właściwe – przepikowywać. Pod koniec kwietnia lub początku maja można młode rośliny wysadzać na rabaty. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie, bo ich pędy są kruche i łatwo można je uszkodzić. W ogrodzie powinna rosnąć w rozstawie 15 x 20 cm, co pozwoli stworzyć efektowny niski "dywan".

Odmiana ‘Blue Bonnet’ jest wyższa - dorasta do około 40 cm. Jej kwiaty są jaśniejsze niż u typu.

>>Przeczytaj też: Kwitnące rośliny jednoroczne uprawiane w siewu i z rozsady

Facelia dzwonkowata - zastosowanie

Facelia dzwonkowata polecana jest na rabaty, jako uzupełnienie kompozycji z gatunków wieloletnich oraz do zestawień sezonowych. W okresie kwitnienia, gdy obsypana jest niebieskimi drobnymi kwiatami, wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza gdy  posadzona jest w dużej jednorodnej grupie. Dzięki zwartej formie i obfitemu kwitnieniu sprawdza się też w innych aranżacjach: można wykorzystywać ją do tworzenia obwódek wokół rabat i grup roślin, a także sadzić na skalniakach oraz w donicach i ozdobnych pojemnikach.

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.