Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Fasola ozdobna = fasola wielokwiatowa

Phaseolus coccineus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący, płożący
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fasola ozdobna pochodzi z Ameryki Środkowej. Jej uprawa jest popularna w Azji, Europie i całej Ameryce. Roślina należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Uprawiana do celów ozdobnych, jak i ze względu na jadalne nasiona.

Fasola ozdobna - opis

Fasola ozdobna to roślina jednoroczna. Ma płożący się pokrój, ale jeżeli ma podporę, bardzo łatwo pnie się wokół niej w lewą stronę. Długość pędów może dochodzić do 3-4 m. Łodyga fasoli ozdobnej jest bardzo silna. Liście są intensywnie zielone, duże, trójlistkowe. Najbardziej dekoracyjne z całej rośliny są kwiaty: pojedyncze, w kolorze najczęściej czerwonym, ale istnieją odmiany o kwiatach białych lub czerwono-białych. Fasola ozdobna kwitnie od czerwca do września. W miejscu kwiatów pojawiają się owoce są to szorstkie strąki, spłaszczone i lekko wygięte. Początkowo zielone, później brązowieją. We wnętrzu owocu znajdują się nasiona, duże o nerkowym kształcie w kolorze białym, ale mogą też być fioletowe, różowe czy też czarne. Dojrzewają od września do października.

>>Przeczytaj też: PNĄCZA. Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Fasola ozdobna - warunki uprawy

Fasola ozdobna to roślina łatwa w uprawie, bardzo popularna w ogrodach. Najlepsze dla niej są miejsca ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być żyzne, dobrze uprawione, lekkie i przewiewne, o małej zawartości azotu. Fasola nie toleruje długich okresów suszy, należy pamiętać w tym czasie o regularnym podlewaniu, ale nie przelewaniu, gdyż to prowadzi do gnicia całej rośliny. Fasola jest wrażliwa na przymrozki oraz wiatry, które bardzo łatwo mogą połamać jej łodygi.

Fasola ozdobna - pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie oraz odchwaszczanie miejsca wokół rośliny. Fasola wymaga podpór nawet o długości 2-3 m. Idealnie nadają się do tego kratki drewniane, po których roślina będzie mogła się wspinać. Fasola wielokwiatowa bardzo łatwo się rozmnaża przez nasiona. Wysiewa się je wprost do gruntu, najlepiej po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Można wcześniej podkiełkować nasiona - w marcu lub kwietniu pod szkłem. Nasiona zebrane jesienią można przechowywać nawet 3-4 lata.

Fasola ozdobna - zastosowanie

Fasola wielokwiatowa idealnie spełnia się jako roślina ozdobna. Piękne kwiaty i duże liście bardzo szybko rozrastają się w ogrodzie. Idealnie nadaje się do zakrycie nieatrakcyjnych miejsc. Można rozdzielać nią poszczególne części ogrodu czy też zdobić altany lub ogrodzenia.
Roślina jest także uprawiana jako warzywo - jej nasiona są jadalne, wykorzystuje się je w kuchni.

>>Przeczytaj też: Uprawa fasoli w ogrodzie. FASOLA w przydomowym ogrodzie warzywnym

Korzenie fasoli ozdobnej są bardzo dobrym nawozem zielonym (są źródłem azotu) - pozostawienie ich w ziemi będzie bardzo korzystne dla kolejnej uprawy na tym miejscu.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.