Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Barbula klandońska

Caryopteris x clandonesis
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty, kępiasty
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Barbula klandońska pochodzi z Azji Wschodniej.  Powstała z połączenia barbuli szarej oraz barbuli macedońskiej. W Polsce roślina mało znana, ale można ją spotkać w ogrodach u koneserów ciekawych i nietypowych gatunków. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae).

Barbula klandońska - opis

Barbula klandońska to wieloletni krzew o wzniesionym, kępiastym, kulistym pokroju. Osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Liście są pachnące, matowe, w zielonym kolorze, mają wydłużony, lancetowaty kształt. Okres kwitnienia barbuli przypada dość późno, bo dopiero w sierpniu. Niewielkie, niebieskie lub niebiesko-fioletowe kwiaty przyjemnie pachną. Są zebrane w dekoracyjne kwiatostany wyrastające na szczytach pędów i w kątach liści. Pręciki kwiatowe wyrastają poza płatki, co jest ciekawym zjawiskiem.

Do ciekawych odmian barbuli klandońskiej należą:

  • ‘Kewblue’ – odmiana o intensywnie niebieskich kwiatach (najbardziej niebieskich ze wszystkich odmian barbuli).
  • ‘Longwood Blue’ – odmiana dorastająca do 70 cm wysokości, o szafirowych kwiatach, które pojawiają się na przełomie września i października.

Barbula klandońska - warunki uprawy

Barbula klandońska dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od przeciągów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, najlepiej lekko wapienne. Zbyt próchnicze podłoże powoduje słabe kwitnienie, ale za to spory wzrost całego krzewu. Barbula jest wrażliwa zarówno na długotrwałe zalewanie, jak i suszę. Ważne jest umiejętne, umiarkowane podlewanie krzewu. Barbula może przemarzać w naszym klimacie.

Barbula klandońska - pielęgnacja

Barbula klandońska na zimę wymaga okrywania (kopczykowania) podstawy krzewu warstwą kompostu lub liści. Wiosną całość możemy wymieszać z podłożem i dzięki temu odżywimy glebę. Barbula kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego termin przycinania powinien wypadać zaraz po odgarnięciu kopczyków - roślinę przycinamy nisko, zazwyczaj na 1-2 oczka nad ziemią. W sezonie należy zadbać o umiarkowane podlewanie oraz odchwaszczanie rośliny. Barbula rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe pozyskiwane późnym latem lub sadzonki zielne pozyskiwane w czerwcu.

Barbula klandońska - zastosowanie

Barbula klandońska nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Idealnie sprawdza się na rabacie skalnej, a także w sąsiedztwie okna czy nieatrakcyjnych murków. Niebieski kolor kwiatów podnosi atrakcyjność, roślina doskonale prezentuje się na  tle kontrastującej czerwieni czy różu. Można ją uprawiać również w dużych donicach - będzie piękną ozdobą balkonu lub tarasu.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.