Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ = Jeżyna Giralda ‘Wyego’

Rubus cockburnianus ‘Wyego’ = Rubus giraldianus ‘Wyego’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: kopulasty, gęsty
Wysokość: 1,5 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: żółtozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ (nazwa handlowa GOLDENVALE) to odmiana krzewu liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).
Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ rośnie dość szybko i tworzy gęste, rozłożyste, szeroko rozrastające się krzewy, osiągające nawet 250 cm wysokości, przy podobnej szerokości. Jej pędy są pokryte srebrzystobiałym, woskowym nalotem, pozostają dekoracyjne również w zimie. Początkowo wniesione, z wiekiem, łukowato wyginają się i pokładają na powierzchni gleby. Złocistożółte liście, złożone z 7–9 nieregularnych, grubo piłkowanych listków, jesienią i w miejscach bardziej zacienionych zielenieją. Na zimę liście opadają.
Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ zakwita w czerwcu na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty są pięciopłatkowe, drobne, niepozorne, purpuroworóżowe, wyrastają w krótkich wiechach na szczytach pędów. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu roślina zawiązuje czarne, drobne, raczej niejadalne owoce.

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ najlepiej rośnie na żyznych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych i dobrze zdrenowanych glebach. Jest niewybredna w stosunku do odczynu podłoża. Rośnie dobrze niezależnie od nasłonecznienia, ale w cieniu jej liście tracą swą złocistą barwę i stają się zielone, zaś w ostrym słońcu liście mogą ulegać poparzeniom, dlatego najlepiej sprawdzi się w świetle rozproszonym (pod koronami dużych drzew) lub w półcieniu. Dość odporna na mróz, jednak w chłodniejszych rejonach kraju, w szczególnie mroźne zimy może przemarzać, więc zwłaszcza młode rośliny wymagają okrycia lub kopczykowania. Przemarznięta, dobrze regeneruje pędy z odrostów korzeniowych. Strefa mrozoodporności 6b.
Raz na kilka lat, wczesną wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunięcie pędów starych, chorych, suchych, przemarzniętych).

Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ to doskonały krzew na duże tereny zieleni w miastach oraz do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Znakomita na rabaty, skarpy i skalniaki. Można ją sadzić w grupach jednoodmianowych, a także w połączeniu z innymi gatunkami krzewów czy bylin. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w połączeniu z roślinami o zielonych liściach oraz tych, których pędy zimą są przebarwione na kontrastowe kolory (np. derenie). Pięknie rozświetla ciemniejsze, półcieniste zakątki ogrodu.
Jeżyna białopędowa ‘Wyego’ może być rozmnażana przez sadzonki zdrewniałe, pobierane w stanie spoczynku, późną jesienią, po opadnięciu liści. Sadzonki dołujemy w wilgotnym piasku, w chłodnym miejscu (ale o temperatirze powyżej 0 st. Celsjusza), a wiosną wysadzamy do doniczek lub do gruntu. Można ją też rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane po kwitnieniu oraz przez odrosty korzeniowe oddzielane od rośliny matecznej.Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.