Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Lawenda francuska

Lavandula stoechas
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Lawenda francuska to krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Rodzaj pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W polskich warunkach dorasta zwykle do 50 cm wysokości. Charakteryzuje się wzniesionym, zwartym, trawiastym pokrojem. Jej liście są długie, wąskie, zielonoszare. Różowe lub purpurowe kwiaty wyrastają na szczytach pędów.

Lawendę francuską najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Nawet pomimo zapewnienia dobrych warunków przed nadejściem zimy powinno się ją osłaniać. Lubi podłoża żyzne, przepuszczalne, wapienne, umiarkowanie suche. Nie znosi nadmiaru wilgoci – łatwo dochodzi wtedy do gnicia korzeni. Nasiona lawendy francuskiej wysiewa się od kwietnia do czerwca w rozsadniku. Na miejsce stałe sadzonki można wysadzać od lipca do września. Roślinę podlewa się jedynie w czasie susz (częściej przy uprawie pojemnikowej). W czasie sezonu warto ją kilkakrotnie dokarmić rozcieńczonymi dawkami nawozów. Po kwitnieniu (oraz wiosną) lawendę trzeba przyciąć. To gatunek dość odporny na szkodniki.

Lawendę francuską można uprawiać w gruncie lub skrzyni – jako ozdobę balkonów i tarasów. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat oraz dekoracji obrzeży (np. ścieżek). Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach śródziemnomorskich, angielskich i wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty. Liście działają odstraszająco na mole. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.