Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Loropetalum chińskie ‘Rubra’

Loropetalum chinense ‘Rubra’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Loropetalum chińskie 'Rubra', jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin, rośnie w stanie naturalnym w lasach Chin, Japonii oraz Birmy. W Polsce roślina jest słabo znana, można ją spotkać raczej tylko u pasjonatów ogrodnictwa. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest wrażliwa na wahania temperatur. Należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae).

Loropetalum chińskie 'Rubra' - opis

Loropetalum chińskie to krzew liściasty, który nie gubi liści na zimę. Ma wzniesiony i rozłożysty pokrój, dorosłe okazy stają się zaokrąglone. Może osiągać nawet 2 m wysokości, jednak w naszym kraju zazwyczaj dorasta do 1-1,5 m. Ma ozdobne, jajowate, ostro zakończone liście. Jak na roślinę z rodziny oczarowatych przystało, okres kwitnienia rozpoczyna się bardzo wcześnie - kwitnie przeważnie od lutego do kwietnia. Kwiaty pojawiają się na końcach młodych pędów, mają wstążkowa formę, są intensywnie różowe, charakteryzują się delikatnym, słodkim zapachem.

Loropetalum chińskie 'Rubra' - warunki uprawy

Loropetalum chińskie najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, wtedy kwitnie najbardziej intensywnie. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i przewiewna o umiarkowanej wilgotności oraz o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Krzew jest wrażliwy na niskie temperatury.

Loropetalum chińskie 'Rubra' - pielęgnacja

W naszym kraju zalecana jest uprawa doniczkowa loropetalum. Wynika to przede wszystkim z tego, że dzięki takiej uprawie roślinę możemy schować na okres zimowy do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, unikniemy tym samym uszkodzenia naszego okazu. Jeśli jednak decydujemy się na uprawę gruntową, konieczne jest okrywanie krzewu na zimę agrowłókniną lub stroiszem, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia pędów.

Roślina wymaga corocznego przycinania po kwitnieniu. Taki zabieg pozwala na lepsze krzewienie w następnym sezonie. Loropetalum nie wymaga corocznego nawożenia, ale raz na jakiś czas dobrze wzmocnić roślinę wiosną nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub podsypać jesienią obornikiem. Roślina rozmnaża się przez sadzonkowanie, jednak w amatorskich warunkach nie jest to proste.

Loropetalum chińskie 'Rubra' - zastosowanie

Dzięki swoim wysokim walorom ogrodniczym loropetalum chińskie 'Rubra' będzie idealnym uzupełnieniem ogrodów i rabat przydomowych. Warto roślinę sadzić przy oknach i w miejscach wypoczynkowych, aby móc nie tylko napawać się jej urodą, ale także zapachem. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako soliter. Dzięki swoim intensywnym kolorom liści i kwiatów, wprowadza do ogrodu mocny, ożywiający akcent.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.