Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Oczar pośredni 'Primavera'

Hamamelis x intermedia 'Primavera'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: szeroki, luźny, krzaczasty
Wysokość: 3,5 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Oczar pośredni jest mieszańcem międzygatunkowym oczaru omszonego i japońskiego. Wysoki krzew liściasty z rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae), o szerokim, luźnym pokroju, osiąga do 3,5–4 m wysokości.
Ozdobą oczaru są kwiaty zebrane w pęczki, o dużych (do 2,5 cm), frędzelkowatych płatkach. Kwiaty pojawiają się od stycznia do połowy marca (w zależności od pogody i odmiany) na bezlistnych pędach.
Oczar pośredni ‘Primavera’ ma kwiaty są żółte z czerwoną nasadą, o zgiętych płatkach, rozwijają się wcześnie.
Wiosną, po zakończeniu kwitnienia, na krzewach pojawiają się liście podobne kształtem do liści leszczyny, ciemnozielone, pokryte drobnymi włoskami. Jesienią liście przebarwiają się na żółtopomarańczowo – roślina jest w tym okresie bardzo dekoracyjna.
Oczar najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne bądź półcieniste, osłonięte i ciepłe.
Na zimę rośliny warto okryć (szczególnie młode), ponieważ mogą przemarzać, okrywamy przede wszystkim nasadę krzewu.
Oczar to atrakcyjna roślina, polecana do ogrodu między innymi ze względu na wczesny okres kwitnienia oraz piękne przebarwienie liście jesienią.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.