Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus'

Physocarpus opulifolius 'Luteus'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kulisty, wyprostowany
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pęcherznica kalinolistna pochodzi z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Krzewy odmiany 'Luteus' mają kulisty pokrój, rosną silnie, osiągają do 3 m wysokości i tyle samo średnicy. Starsze gałęzie łukowato wyginają się na boki do ziemi. Na starszych gałęziach kora łuszczy się strzępiasto.
Liście są 3–5 klapowe, do 7 cm długości (na długopędach większe – nawet do 10 cm). Liście początkowo jaskrawożółte, z czasem wybarwiają się na kolor żółtozielony. Najintensywniejsze jasnożółte zabarwienie liści mają krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' kwitnie w maju i czerwcu, czasem w lipcu. Białe lub białoróżowe kwiaty (średnicy do 1 cm) zebrane są w wypukłe baldachogrona (średnicy do 5 cm), które powstają na bocznych gałęziach. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków, czerwonawych przed dojrzeniem (wrzesień), po dojrzeniu szeleszczących.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' jest krzewem bardzo wytrzymałym na suszę, niewymagającym w stosunku do gleby – dobrze rośnie nawet na jałowym podłożu. Jest odporna na mróz.

Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach i szpalerach. Odmiana ta jest bardzo cenna do zestawień kolorystycznych w ogrodach.

Opracowanie: Redakcja serwisu, Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.