Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Wawrzynek wilczełyko forma biała

Daphne mezereum f. alba
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wawrzynek wilczełyko forma biała to pięknie kwitnący, jednak rzadko spotykany krzew liściasty, należący do rodziny wawrzynkowatych (Thymelaeaceae). Największą ozdobą wawrzynka są kwiaty, które pojawiają się w marcu i kwietniu (czasem nawet pod koniec lutego), jeszcze przed rozwojem ciemnozielonych lancetowatych liści (opadających na zimę). Kwiaty są koloru białego, gęsto pokrywają pędy i delikatnie pachną. W lipcu na pędach pojawiają się małe kuliste żółtawe owoce – uwaga! są silnie trujące!
Wawrzynek wilczełyko forma biała ma zwarty pokrój, rośnie wolno dorastając do 50-100 cm wysokości i 80 cm szerokości. W środowisku naturalnym wawrzynek wilczełyko jest pod ścisłą ochroną. Z uwagi na trujące owoce, nie powinien być sadzony w ogrodzie, jeśli przebywają w nim dzieci. Często można spotkać wawrzynki w parkach, w ogrodach japońskich oraz naturalistycznych. Dobrze prezentują się także na skalniakach oraz na obrzeżach rabat.
Wawrzynek wilczełyko najlepiej rośnie w próchnicznej, żyznej glebie o odczynie zasadowym. Jest jednak dość tolerancyjny i zadowoli się zwykłą ziemią ogrodową. Ponadto nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje jedynie regularnego podlewania, gdyż źle znosi suszę (może wtedy zrzucać część liści).
Wawrzynek wilczełyko lubi miejsca zaciszne, najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, nie wymaga cięcia, gdyż nie dorasta do dużych rozmiarów. Pąki kwiatowe zawiązuje na zeszłorocznych pędach. Roślina jest całkowicie odporna na mróz i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.


Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.