Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zimokwiat wczesny

Chimonanthus praecox
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, krzewiasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zimokwiat wczesny należy do rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Chinach. W wielu krajach, w tym w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Krzew dorasta do 2 m wysokości, rośnie wolno. Ma wzniesiony, rozłożysty pokrój. Z wyglądu przypomina nieco forsycję. Liście są jajowate o ostro zakończonych brzegach i szorstkiej powierzchni.
Zimokwiat wczesny kwitnie w stanie bezlistnym – od lutego do marca. Kwiaty są woskowate, zebrane w pęczki. Mają żółtą barwę (wewnętrzne, częściowo zakryte płatki są purpurowe), wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Owocem jest wydłużona, pękata torebka zawierająca kilka nasion.

Zimokwiat wczesny powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Gatunek, ze względu na pochodzenie, w naszym klimacie nie jest całkowicie mrozoodporny. W ostre lub bezśnieżne zimy może przemarzać. Na okres zimowy warto zabezpieczyć go grubą warstwą ściółki i agrowłókniną (którą pod koniec zimy trzeba będzie zdjąć). Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża. Sadzonki najlepiej wysadzać późną wiosną. Po posadzeniu warto je przyciąć. Latem – w czasie suszy - roślinę zaleca się podlewać. W czasie sezonu wegetacyjnego można ją dokarmić nawozami wieloskładnikowymi.

Zimokwiat wczesny to oryginalny, niezbyt często spotykany krzew. Warto uprawiać go (szczególnie w cieplejszych rejonach Polski), gdyż dekoruje ogród w okresie zimowym lub wczesnowiosennym. Ze względu na przyjemny zapach kwiatów zimokwiat często sadzi się w pobliżu wejścia do ogrodu lub domu. Kwiaty są jadalne – wykorzystuje się je w ziołolecznictwie.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.