Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żylistek szorstki

Deutzia scabra
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żylistek szorstki to krzew liściasty o ozdobnych kwiatach, dorastający do 3 m wysokości. Młodsze pędy są sztywno wyprostowane, natomiast starsze po pod ciężarem liści i bujnych kwiatostanów wyginają się  łukowato. Kora na młodych pędach jest jasnobrązowa, a na starszych – łuszczy się. Liście żylistka szorstkiego są wydłużone, ząbkowane, pokryte szorstkimi włoskami, osiągają do 12 cm długości.

>>Przeczytaj też: Żylistek – gatunki żylistka najczęściej uprawiane w ogrodach

 

Żylistek szorstki - kwiaty

 

Żylistek szorstki kwitnie w czerwcu i lipcu. Liczne, drobne białe kwiaty – największa ozdoba krzewu – są zebrane w gęste wiechowate kwiatostany. Kwiaty u gatunku są pojedyncze, ale w sprzedaży spotyka się najczęściej odmiany, które mają kwiaty pełne o barwie białej bądź różowej. Żylistek szorstki kwitnie na zeszłorocznych pędach.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

 

Żylistek uprawa

 

Żylistek szorstki nie jest trudny w uprawie. Wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego bądź półcienistego (w miejscach bardziej zacienionych będzie kwitł mniej obficie). Krzew żylistka płytko się korzeni, przez co jest narażony na brak wilgoci podczas suchego lata. Dlatego krzew najlepiej sadzić w glebie, która dobrze utrzymuje wilgoć - nie może być ona jednak podmokła. Aby krzewy dobrze rosły, warto je nawozić je co roku dobrze rozłożonym kompostem. Latem, przy braku opadów, roślinę trzeba nawadniać.

Żylistek szorstki nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego powinien być sadzony w miejscach osłoniętych, a na zimę warto krzew okopczykować (podobnie jak kopczykuje się krzewy róż). Ale nawet gdy roślina przemarznie zimą, to łatwo odrośnie, bowiem ma zdolność do szybkiej regeneracji. Żylistek jest też podatny na wiosenne przymrozki (warto okryć krzew agrowłókniną, gdy zapowiadane są przymrozki).

Pod żylistkiem nie należy sadzić żadnych innych roślin (bo będą rywalizowały z nim o wodę).
Gatunek żylistka szorstkiego rozmnaża się przez nasiona, natomiast jego odmiany – przez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe.

 

Żylistek cięcie

 

Żylistek szorstki należy systematycznie przycinać. Przez pierwsze 3 lata pędy ścina się tuż nad pierwszym nowym rozgałęzieniem. W kolejnych latach warto wycinać przy samej ziemi najstarsze pędy. Ponieważ żylistek kwitnie na pędach zeszłorocznych, cięcie należy wykonać zawsze tuż po kwitnieniu.

Żylistek szorstki najlepiej prezentuje się posadzony pojedynczo, ale można go także sadzić w grupach.

Poznaj też żylistek szorstki 'Candidissima'

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.