Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Morela

Prunus armeniaca
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Morela to popularne drzewo owocowe. Typowy gatunek może dorastać do 15 m wysokości, jednak liczne odmiany moreli osiągają 3-5 m wysokości.

Morela drzewo

Morela zakwita wczesną wiosną (w kwietniu), jeszcze przed rozwojem liści. W tym okresie jest szczególnie dekoracyjna, gdyż jej pędy pokrywają się dużą ilością doskonale widocznych - nawet z daleka - białych lub różowych kwiatów. Owoce moreli dojrzewają zwykle latem (w lipcu i sierpniu), a do ich zawiązania nie są potrzebne inne drzewa, gdyż wiele odmian moreli jest samopylna.

 

Morela -  uprawa

Morela jest jednak drzewem dość trudnym do uprawy w naszym klimacie, bo chociaż z reguły dobrze znosi zimowe spadki temperatury, to jej pąki kwiatowe bardzo narażone są na wiosenne przymrozki, gdyż rozwijają się bardzo wcześnie. Z tego względu morelę najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, wybierając dla niej miejsce stosunkowo ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Warto też poszukać odmian, których paki kwiatowe dobrze znoszą wiosenne przymrozki. Morela nie jest natomiast szczególnie wymagająca w stosunku do podłoża, bo chociaż najlepiej udaje się na glebach żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych, to jednak na nieco słabszych również sobie poradzi. Nie lubi jedynie podłoży ciężkich i podmokłych (na których choruje) oraz jałowych piasków.
Morelę, jak większość drzew owocowych, rozmnaża się zazwyczaj za pomocą szczepienia, gdyż rośliny pozyskane z siewu bardzo późno wchodzą w okres owocowania.

 

 

Choroby moreli

 

W uprawie moreli największym zagrożeniem bywają mszyce oraz choroby grzybowe (np. brunatna zgnilizna drzew pestkowych), które występują najczęściej podczas długotrwałej, wilgotnej pogody.

>>Przeczytaj też: Brązowe plamy na owocach moreli - jak zwalczyć?

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.