Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kielisznik bluszczowaty

Calystegia hederacea
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kielisznik bluszczowaty należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). To pnącze osiągające 2-3 m wysokości. Wytwarza atrakcyjne, strzałkowate liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Największą ozdobą rośliny są jednak kwiaty – duże (osiągają 4 cm średnicy), pomponowate, o intensywnie różowej barwie. Kielisznik bluszczowaty kwitnie latem – od lipca do września.

Kielisznik bluszczowaty - uprawa

Kielisznik bluszczowaty najlepiej sadzić w miejscu jasnym, ciepłym, wolnym od silnych wiatrów. Należy unikać przy tym bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna dla kielisznika jest gleba żyzna, próchnicza, dobrze zdrenowana, umiarkowanie wilgotna. Roślinę najlepiej sadzić wiosną, gdyż nie jest w pełni mrozoodporna. W czasie suszy należy kielisznika podlewać. Warto stosować także warstwę ściółki organicznej, która ogranicza wyparowywanie wody z gleby i zmniejsza odchwaszczenie. Kilkukrotnie w sezonie zaleca się podawać nawozy (najlepiej ze zwiększoną dawką fosforu). Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża okres kwitnienia.
Przed nadejściem zimy kielisznik bluszczowaty powinno się okryć. Zabieg jest konieczny szczególnie w odniesieniu do młodych okazów i roślin uprawianych w chłodniejszych rejonach Polski. Wiosną pędy przycina się tuż przy ziemi. Wkrótce później pnącze odrasta od korzeni.

Kielisznik bluszczowaty - zastosowanie

Kielisznik bluszczowaty to znakomita ozdoba wszelkiego rodzaju podpór, kratownic, altan i pergoli. Można go sadzić także przy ogrodzeniach (ażurowych lub z siatki). Alternatywnie, pnącze uprawia się jako roślinę okrywową. Nie jest jednak wtedy tak efektowna – może kwitnąć mniej obficie.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.