Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik alpejski

Clematis alpina
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnącze
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, purpurowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik alpejski należy do grupy powojników o niewielkich kwiatach i ozdobnych owocostanach. Jest pnączem stosunkowo odpornym na niesprzyjające warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i dobrze sobie radzi z niskimi, zimowymi temperaturami. W naturze zasiedla górzyste tereny Europy i Azji (w Polsce spotkać go można w Tatrach lub Pieninach), gdzie często podlega ochronie gatunkowej. Najlepszym stanowiskiem do jego uprawy są miejsca półcieniste i niezbyt ciepłe oraz żyzne, średnio wilgotne i przepuszczalne podłoża o zasadowym odczynie pH.
Powojnik alpejski dorasta do 2–3 m, a jego cienkie, wiotkie pędy chętnie wspinają się po płotkach i murkach, do których przyczepiają się za pomocą ogonków liściowych.
Powojniki alpejskie należą do grupy powojników zakwitających wczesną wiosną (kwiecień–maj). Ich niewielkie kwiaty są zwykle niebieskie (u odmian mogą być purpurowe, różowe bądź białe) i mają kształt zwisających dzwoneczków. Po przekwitnieniu pozostawiają po sobie okrągłe, puszyste i bardzo dekoracyjne owocostany. Kwiaty powojnika alpejskiego pojawiają się na pędach ubiegłorocznych, dlatego ewentualne przycinanie należy przeprowadzać po przekwitnieniu roślin.
Powojnik alpejski doskonale rozmnaża się przez odkłady, półzdrewniałe sadzonki pędowe, a także przez wysiew nasion. Powojnik alpejski zaliczany jest do grupy Atragene, w której znajdują się przede wszystkim górskie gatunki powojników, kwitnące wczesną wiosną. Powojniki alpejskie są pnączami mało wymagającymi i odpornymi na mróz oraz choroby, a ich uprawa nie sprawia większych problemów.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.