Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park'

Parthenocissus tricuspidata 'Fenway Park'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: żółta, zielonożółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to amerykańska odmiana silnie rosnącego pnącza, należącego do rodziny winoroślowatych Vitaceae. Jest to samorzutna mutacja winobluszczu trójklapowego, odnaleziona w 1988 roku, przez pracownika naukowego Arnold Arboretum, Petera del Tredici, na jednym z budynków bostońskiej dzielnicy Fenway Park. Po raz pierwszy odmiana zostala oficjalnie opisana w 1998 roku.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to pnącze o nieregularnym pokroju i silnym wzroście (choć rośnie nieco słabiej niż sam gatunek, około 1m rocznie), dorastające do 10m wysokości, wspinające się samodzielnie, czepiając się podpór za pomocą wyrastających z pędów, licznych przylg na końcach wąsów czepnych. Liście są sztywne, błyszczące, w większości trójklapowe do sercowatych, o długości 10-15cm i nieregularnie, lekko powcinanych brzegach, wiosną jasnożółte, latem żółte lub zielonożółte (zależnie od oświetlenia, im więcej słońca, tym bardziej żółte, im więcej cienia - tym zieleńsze), jesienią intensywnie czerwone, na zimę opadające. Kwiaty niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w wiechowate kwiatostany, rozwijają się w końcu czerwca i kwitną do sierpnia, miododajne. Po zapyleniu (najczęściej przez pszczoły) i przekwitnięciu przekształcają się w granatowe, okrągłe owoce (jagody) z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm, które dojrzewają we wrześniu i październiku i są doskonalą jesienno-zimową przekąską dla ptaków.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych (choć znosi suszę), o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego.  Może rosnąć w słońcu lub półcieniu jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym są intensywniej żółte w trakcie sezonu i intensywniej przebarwiają się jesienią. Nie jest całkowicie mrozoodporny i w chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać podczas surowych zim. Strefa mrozoodporności 6a.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to doskonałe pnącze samoczepne. Obecność przylg sprawia, że doskonale nadaje się do obsadzania murowanych ogrodzeń, ścian budynków, altan, pergoli, słupów, czy drzew, gdzie do wspinania nie wymaga żadnych dodatkowych podpor.

Winobluszcz rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16°C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.