Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Cukinia

Cucurbita pepo var. giromontiina
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Cukinia to warzywo dyniowate, uprawiane u nas jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Jest botaniczną odmiana dyni zwyczajnej. To roślina o krzaczastym pokroju i dużych, dekoracyjnych liściach osadzonych na długich ogonkach. Dorasta do 60 cm wysokości. Jest uprawiana jako warzywo, ale może być również traktowana jako roślina ozdobna.
Pojawiające się w kątach liści duże, intensywnie żółte kwiaty cukinii przekształcają się w długie, maczugowate owoce o zielonej, oliwkowej albo żółtej skórce. Jadalne są zarówno kwiaty, jak i owoce cukinii.

Poznaj inne warzywa dyniowate:

Uprawa cukinii

Cukinia jest roślina ciepłolubną, optymalna temperatura uprawy wynosi 20–25 st. C (spadek poniżej 15 st. C powoduje zahamowanie wzrostu i owocowania).
Do uprawy cukinii najlepsza jest gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe. Nie może być ani za ciężka, ani za lekka, choć cukinia lubi dużo wilgoci w glebie, to zbyt mokre podłoże powoduje gnicie leżących na niej owoców. Jesienią grządki przeznaczone pod cukinię warto nawieźć obornikiem lub kompostem.
Stanowisko do uprawy cukinii powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje też ciepłego podłoża.
Cukinii nie należy uprawiać w tym samym miejscu po innych warzywach dyniowatych.

Cukinię
można uprawiać z siewu albo z rozsady. W pierwszym przypadku wysiewamy nasiona wprost do gruntu po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (temperatura gleby powinna wynosić około 12 st. C). Wysiewa się po 2–3 nasiona gniazdowo, w rozstawie 80–100 cm (w zależności od odmiany). Nasiona umieszcza się na głębokości 2–4 cm i przysypuje ziemią. Po wzejściu pozostawia się najsilniejszą siewkę. Przy uprawie cukinii z rozsady nasiona wysiewa się w połowie kwietnia do doniczek wypełnionych substratem torfowym. Przed sadzeniem do gruntu rozsadę należy zahartować i wysadzać po tzw. zimnej Zośce, w rozstawie jak wyżej. Po posadzeniu rozsady warto ziemię wyściółkować (np. słomą), co pomoże w utrzymaniu wilgoci oraz spowoduje, że owoce nie będą leżeć bezpośrednio na podłożu (owoce nie będą zabrudzone ziemią i nie będą zagniwać).

>>Przeczytaj też: Warzywa z rozsady: wysiew nasion i pielęgnacja rozsady warzyw

Pielęgnacja cukinii

Cukinię należy regularnie podlewać, szczególnie w czasie upalnych dni i suszy. Niedobór wody powoduje, że owoce są drobne i mniej smaczne. Podczas podlewania nie należy moczyć liści (sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych).
Cukinii nie trzeba nawozić, jeśli rośnie na żyznym podłożu. Jeśli jednak nawożenie będzie potrzebne, najczęściej stosuje się nawozy wieloskładnikowe (można zasilać dolistnie).
W pierwszym okresie wzrostu, gdy rośliny są jeszcze niewielkie i mogą być łatwo zagłuszone przez chwasty, konieczne jest odchwaszczanie. Trzeba także usuwać ślimaki (liście i owoce cukinii są ich przysmakiem).

Pierwsze plony owoców cukinii zbiera się na przełomie czerwca i lipca, ostatnie – zazwyczaj pod koniec września. Owoce można zbierać, gdy osiągną 10 cm długości, ale zazwyczaj zrywa się je, gdy maja 20 cm. Przymrozki uszkadzają roślinę.

>>Przeczytaj też o właściwościach owoców cukinii

Tekst: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.