Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: photos.com

Rzodkiewka

Raphanus sativus var.radicula
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z:

Galeria zdjęć:

Opis:

Rzodkiewka jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacji. Jej liście są lirowate, pokryte z obu stron włoskami. Prawie równocześnie z rozwojem liści zaczyna narastać zgrubienie łodygowo-korzeniowe, które stanowi część użytkową rośliny. W zależności od odmiany zgrubienie to ma kształt kulisty, owalny lub wydłużony i barwę czerwoną, białą, różową lub fioletową.

Rzodkiewka wykształca rozgałęziony pęd kwiatostanowy z kwiatami białoróżowymi lub białymi. Z uwagi na walory dietetyczne, szybkość wegetacji i łatwość uprawy, rzodkiewka jest powszechnie uprawiana w okresie wiosny i jesieni.

Rzodkiewka ma nieduże potrzeby w stosunku do warunków wzrostu. Ze względu na krótki okres wzrostu można ją uprawiać kilka razy w ciągu roku (także w lecie), ale trzeba dobrać odpowiednią odmianę. Najlepsze efekty uzyskuje się uprawiając ją wiosną i jesienią.

Rzodkiewka zawiera duże ilości wody, niewiele białka i węglowodanów (głównie cukier), dużo witaminy C i witamin B1, B2, wapń, fosfor i żelazo. Specyficzny smak nadaje rzodkiewce olejek gorczyczny, zawierający siarkę, który działa pobudzająco na organy trawienia i apetyt.

Tekst: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.